Dolgu

DOLGU NEDİR?

Yaş ilerledikçe deri altı dokusunda kollajen kaybı söz konusudur. Sonuç olarak da kırışıklıklar,  nazolabial, nazojugal gibi oluklanmalar, doku kayıpları oluşur. Mimik hareketleri de bu kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur. Bu boşlukları doldurup hacim sağlamak amacıyla kullanılan maddelere dolgu maddeleri denir

DOLGUNUN KULLANIM ALANLARI NELERDİR ?

Yüz bölgesinde dolgu maddelerinin kullanım alanları genellikle şu şekildedir;

 • Dudak dolguları ve dudak dolgunlaştırma
 • Dudak çevresi çizgileri (sigara kullanan kişilerde görülen barkod çizgileri)
 • Göz çevresi dolguları ve göz altı morluklarının tedavisi
 • Elmacık kemiği ve yanak
 • Alın bölgesi çizgileri
 • Ağız kenarı ve yanak arası (nazolabial oluklar)
 • Ağız kenarlarından çeneye doğru uzanan çizgiler (marionette çizgileri)
 • Kaş kaldırma
 • Ameliyatsız burun estetiği dolgusu
 • Çene sivrileştirme
 • Aquafiiling ameliyatsız popo ve göğüs büyütme

DOLGU MADDELERİ NELERDİR?

İyi bir dolgu maddesi; biyolojik olarak uyumlu, uzun süre etkili, sonuçları bilinebilen, doğal görünüm sağlayabilen, etkileri gerektiğinde kaldırılabilen olmalıdır. Ayrıca allerji testi gerektirmeyen, yan etkileri minimal, uygulaması kolay, maliyeti uygun olmalıdır. Bu tanıma dörtdörtlük uyan bir dolgu maddesi henüz olmamakla birlikte bu kriterlere cevap veren dolgu maddesi hyalüronik asittir.

Günümüzde dolgulama işleminde kullanılan dolgu maddelerinin %85’ini hyalüronik asit (HA) oluşturur. Komplikasyon oranı diğer dolgu maddelerine göre daha düşüktür. Hyaluronidaz ile etkileri ortadan kaldırılabilir. Allerji testi gerekmez, kalıcılığı da orta derecededir. Üretimi ileri teknoloji gerektirdiğinden ve dünyada az sayıda üretici olduğundan dolayı fiyatı genellikle yüksektir. 1996’dan beri dünya üzerinde 2 milyondan fazla kişiye güvenle uygulanmıştır.

DOLGU MADDESİ ETKİ MEKANİZMASI?

HA normalde cilt altı dokularda doğal olarak bulunan bir polisakkaritdir. Biyolojik dokulara mükemmel uyum gösterir ve yapısal ve mekanik özellikleri ile deri ile özdeştir. HA hayvansal kaynaklı olabileceği gibi günümüzde daha çok streptococ bakterisinden rekombinant teknolojisi ile üretilen ürünler kullanılmaktadır.

HA güçlü bir su tutucudur; 1 gram HA 6 lt su tutar. Böylece kendi kitlesinden daha fazla hacim oluşturur. Normal deri yapısında olduklarından ve su tutucu özellikleri nedeniyle dolgu maddesi olarak kullanıma oldukça uygundurlar. Derin dokulara enjeksiyon yapılması ile kollajen sentezi artar ve HA dokuda kaybolsa da kollajen onun yerine geçer. Böylece etki süresi artar.

 

DOLGU ÖNCESİ VE SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

İşlem sırasında kanama riskini arttıran (özellikle morarma ve hematom oluşturma) parasetamol harici ağrı kesiciler, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar, E vitamini, bitkisel ürünler (ginger, gingko biloba gibi) 7-10 gün öncesinden kesilmelidir. Sık herpes (uçuk) geçirme öyküsü varsa antivirallerle proflaksi yapılmalıdır.

24 saat boyunca yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılmalı, sıcak yada soğuk ortamlardan kızarıklık ve şişlik kayboluncaya kadar uzaklaşılmalı, hemen sonrası sıcak duş alınmamalıdır.. Ertesi günden itibaren de cilt bakımı yada kozmetik ürünler kullanılabilir.

2-4 hafta sonra düzeltme ihtiyacı nedeniyle kontrole gelinmelidir.

Göz Altı Işık Dolgusu

Gözaltı ışık dolgusuyla; yanak ve gözaltları arasındaki oluklar, çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar tedavi edilebilirken, gözaltı morluklarında da belirgin bir azalma sağlanmaktadır. Işık dolgusu verildiği alana homojen bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. İçeriğinde protein, vitamin, aminoasit, antioksidanlar sayesinde gözaltı morluklarına da iyi gelmektedir. Uygulama sonrası etkinlik hemen görülebilir. Şişme ve morarma hemen hemen hiç olmamaktadır. 1 hafta sonra en iyi halini alır. 8-12 ay kadar kalıcılığı bulunmaktadır. Uygulaması kolaydır. Dolgu içeriğinde lidokain olduğu için uygulama sırasında rahatsızlık hissedilmez. İşlemden hemen sonra hafif bir ödem ya da noktasal bir morluk oluşabilir.